RORO Nedir?

RORO Nedir?

RORO Nedir? RORO: Roll on ve Roll off kelimelerinin ilk iki harflerinden kısaltılarak oluşturulmuş bir denizyolu aracının ismidir. İngilizce’den türemiş ve Türkçe’de anlam olarak:

Tekerlekli araçların taşınması anlamına gelir. Karayolu araçlarının denizyolu ile bir lokasyondan diğer lokasyona varışını sağlar.

Ülkeler arasında geçiş kolaylığı sağladığı gibi RORO Limanları genelde daha rahat yükleme yapılmasına olanak tanır. Türkiye’de son yıllarda gelişen teknoloji ve taşıma araçlarının farklılaşması ile RORO taşımaları yaygın hale geldi.

Yakın zamanda Suriye’de oluşan karışıklık nedeniyle 11 Ülkeye geçiş sağlayan Suriye’nin taşımacılığı olumsuz etkilerken Hatay RORO Firması Gemileri ile Ortadoğu taşımaları RORO ile yapılır hale geldi.

Taşımacılığın imkansız olduğu karayolu geçiş Ülkelerinde oluşan sorunları RORO Gemileri yoluyla kolayca aşabilirsiniz. Buna örnek olarak yukarıda anlattığımız Hatay RORO örneğini görebilirsiniz.

Roro Gemisi nedir?

Ro-ro gemisi, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan gemilerdir. İngilizce roll on roll off kelimesinden türetilmiştir. Uluslararası kara yolu taşımacılığında mesafeleri kısaltan ve ulaşımı kolaylaştıran bir çözümdür.

Vikipedi

RORO Gemileri Kaç Araç Alır?

Kullanım amacına göre üretilen RORO gemileri kapasite olarak feribotlardan daha büyüktür. TIR gibi büyük kara araçlarının taşımasını sağlar.

Tekerlekli araç taşıma kapasitesi Gemi’nin türüne göre değiştiği gibi tekerlekli araç türüne göre de kapasite farklılık gösterir. Otomobil taşıyan bir RORO Gemisi 300 – 500 arası araç alırken TIR taşıma kapasitesi ise 80 – 100 araçlıktır.

RO-RO Gemileri Nasıl Yüklenir?

Yükleme zamanında şoförlerin Liman sahasında hazır beklemesi gerekir. Gemi kabul vakti araçlar Gemiye yükleme yapılır.

Bazı gemilerde tercihe göre sadece dorse gönderilirken, yarı römork ve çekici ile birlite giden TIR’larda vardır. Tamamen Firmaların tercihleri ve anlaşmaları doğrultusunda araçlar yükleme yapılır.

Sadece bunu TIR olarak düşünmeyin. Diğer tekerlekli araçlarda bu şekilde yüklenir. Gemi Liman’a yanaştıktan sonra kapaklar açılır.

Araçlar sıra ile Gemi içerisinde alınır. Geminin arka bölümünde genelde kapak yer alır. Özel ekipman ve frigo taşımasına imkan tanıyan Gemilerde vardır.

 Hatay Roro Hizmeti

Hatay RORO taşımacılık  Kurulduğu günden bu yana hiçbir zorluk yıldırmadı ve servislerine son hızla devam etti, etmeye de devam ediyor. Hatay’ın haklı kurumu yaşadığı bu ortak proje günden güne başarısına başarı katıyor.

Suriye iç savaşı başladıktan bu yana Suriye’den 11 Ülkeye açılan nakliyecilerin ve ihracatçıların kapısı kapandı. Buna çözüm olarak ilk başlarda çeşitli STK ve Ulaştırma Bakanlığı girişimleriyle RORO çalışmalarına başlandı.

Eski RORO firmalarının çeşitli nedenlerle hattan çekilmesi Hatay’lı Nakliyecileri zora sokmuştu. Nakliyeciler ortak olarak bir projede buluşarak Hatay RO-RO taşımacılık adı altında bir hat başlatmayı hedefledi.

hatay-roro-gemileri

Hatay RORO Mısır Hattın’dan Devrim Yaptı!

Hatay’lı nakliyeciler Mısır’ın engellerini aştı! Suriye’nin iç savaşı Hatay’lı nakliyecileri olumsuz etkilemişti. Bu olumsuzluk maddi, manevi olarak nakliyecileri yıpratıyordu.

Bu belirsiz bekleyiş gün geçtikçe nakliye sektörünün gerilemesi demekti. Hatay RO-RO taşımacılık atılım yaparak Süveyş Kanalı’ndan geçerek Mısır’ın engellerini aştı.

Hatay RORO Nasıl Çalışma Yapıyor?

Hatay RO-RO‘nun taşımaları İskenderun Limanı çıkışlı olarak yapılmaktadır. Mısır Süveyş Kanalı üzerinden Duba / Suudi Arabistan Port’a taşıma yapmaktadır.

Her geçen gün RORO ve ROPAX gemi sayısını artırması RORO sektöründe Hatay RORO’yu yükselen yıldız yapmaktadır.

Tır kiralama hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın

hatay-roro-nasil-calisiyor

Hatay RORO Transit Süreleri Kısalttı

İhracatçılara katkı amaçlı sistemini iyileştiren Hatay RORO Süveyş kanalı yoluyla transit süreleri kısalttı. Eski taşımalara göre daha yüksek performansta daha kısa sürede güvenilir şekilde ihticatçının yükleri teslim ediliyor.

Saygınlar Google haritasına ulaşmak için tıklayın

Hatay RORO Gemileri

Cenk-Y (Ropax), Ulusoy 5 (Kargo RORO) Gemileri 2015 yılına kadar Hatay RORO adına taşımalar yapmaktadır.

Hatay RORO Nasıl Kuruldu?

Hatay RORO ilk bir fikir olarak ortaya çıkmıştır. Firmamızın desteklediği bu fikir tüm nakliyeciler tarafından desteklendi. İlk başta 55 firma tarafından ortak olarak kuruldu.

Üye firmaların öncelikli olarak gemiden araçlarını göndermektedir. Saygınlar Lojistik, bünyesinde bulunan tüm araçlarını Ortadoğu hattında aktif şekilde çalıştırdığı gibi Dünya’da konteyner limanı olan tüm ülkelere denizyolu taşımacılık hizmeti sunmaktadır.