RORO Nedir?

27.07.2017
RORO Nedir?

RO-RO denizyolu taşıma araçlarından biridir. Gemi çeşitleri arasında yer alır. Kelime anlamı olarak RO-RO nedir? RORO taşımacılığı nasıl yapılır? RORO Gemileri kaç araç alır? gibi önemli soruları cevaplayacağız.

RO-RO Nedir?

RORO nedir? RORO: Roll on ve Roll off kelimelerinin ilk iki harflerinden kısaltılarak oluşturulmuş bir denizyolu aracının ismidir. İngilizce’den türemiş ve Türkçe’de anlam olarak: Tekerlekli araçların taşınması anlamına gelir. Karayolu araçlarının denizyolu ile bir lokasyondan diğer lokasyona varışını sağlar. Ülkeler arasında geçiş kolaylığı sağladığı gibi RORO Limanları genelde daha rahat yükleme yapılmasına olanak tanır. Türkiye’de son yıllarda gelişen teknoloji ve taşıma araçlarının farklılaşması ile RORO taşımaları yaygın hale geldi. Yakın zamanda Suriye’de oluşan karışıklık nedeniyle 11 Ülkeye geçiş sağlayan Suriye’nin taşımacılığı olumsuz etkilerken Hatay RORO Firması Gemileri ile Ortadoğu taşımaları RORO ile yapılır hale geldi. Taşımacılığın imkansız olduğu karayolu geçiş Ülkelerinde oluşan sorunları RORO Gemileri yoluyla kolayca aşabilirsiniz. Buna örnek olarak yukarıda anlattığımız Hatay RORO örneğini görebilirsiniz.

RORO Gemileri Kaç Araç Alır?

Kullanım amacına göre üretilen RORO gemileri kapasite olarak feribotlardan daha büyüktür. TIR gibi büyük kara araçlarının taşımasını sağlar. Tekerlekli araç taşıma kapasitesi Gemi’nin türüne göre değiştiği gibi tekerlekli araç türüne göre de kapasite farklılık gösterir. Otomobil taşıyan bir RORO Gemisi 300 – 500 arası araç alırken TIR taşıma kapasitesi ise 80 – 100 araçlıktır.

RO-RO Gemileri Nasıl Yüklenir?

Yükleme zamanında şoförlerin Liman sahasında hazır beklemesi gerekir. Gemi kabul vakti araçlar Gemiye yükleme yapılır. Bazı gemilerde tercihe göre sadece dorse gönderilirken, yarı römork ve çekici ile birlite giden TIR’larda vardır. Tamamen Firmaların tercihleri ve anlaşmaları doğrultusunda araçlar yükleme yapılır. Sadece bunu TIR olarak düşünmeyin. Diğer tekerlekli araçlarda bu şekilde yüklenir. Gemi Liman’a yanaştıktan sonra kapaklar açılır. Araçlar sıra ile Gemi içerisinde alınır. Geminin arka bölümünde genelde kapak yer alır. Özel ekipman ve frigo taşımasına imkan tanıyan RORO Gemileri’de vardır.