Suudi Arabistan Şoför ve İş Seyahati Vizesi Nasıl Alınır?

09.10.2015
Suudi Arabistan Şoför ve İş Seyahati Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan nakliye hizmeti veren firmalar TIR yüklemesi yapmadan önce Suudi Arabistan şoför vizesi alması gerekir. Suudi Arabistan Vizesi nasıl alınır? 

Türkiye’den Suudi Arabistan’a gezi, iş seyahati, eğitim için, şoförler ve hac vizesi olmak üzere çeşitli vize türleri vardır. Türkiye’den Suudi Arabistan vizesi nasıl alınır? Nakliye ve ihracatçı firmalar açısından inceleyeceğimiz vize çeşitlerine göz atacağız.

Suudi Arabistan İş Gezisi, Seyahat Vizesi Nasıl Alınır?

İhracatçı firma ürünlerini daha büyük pazarlara satmak için çeşitli tanıtım ve iş seyahatlerine ihtiyaç duyarlar. Uluslararası Ticaret yapmanın bazı püf noktaları vardır. İş gezileri, pazarlama süreçleri, pazara nüfus etme gibi.. Bizim inceleyeceğimiz konu iş seyahati için Suudi Arabistan vizesi:

Suudi Arabistan’da bulunan ithalatçı firmayı; ziyarete gelecek olan kişiye davetiye göndermesi gerekir. Davetiye posta yoluyla veya e-mail ile gönderilebilir. Gönderilen davetiye Türkiye’de bulunan ilgili Ülkenin konsolosluğunada bildirilmiştir. Davetiyi aldıktan sonra Ankara, İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan Konsolosluğuna başvuruda bulunabilir. Başvuru işlemleri yapıldıktan sonra Suudi Arabistan İş Seyahati Vizesi işlemlerine devam edilir. İşlemler çok uzun zaman gerektirmez.

Ek Not: Suudi Arabistan vize davetiyesi kimler gönderebilir? Cevap: S.Arabistan’da ikamet eden, oturma izni olan Suudi Arabistan firmaları, Vatandaşı olan kişiler vize davetiyesi gönderebilir.

Suudi Arabistan Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Uluslararası Nakliyeci firmaların genelde şoför vizesi için başvuru yaptığı görülür. Vizesi olmayan şoförler Suudi Arabistan nakliye için TIR kullanamaz. Ancak Türkiye içerisinde yurtiçi sevkiyat yapabilir. Suudi Arabistan’a vize başvurusunda bulunacak firma C2 Yetki Belgesi ve Şoför Listesini Konsolosluğa her yılın başında (Ocak Ayında) bildirir. Şoför pasaportlarının süresinin en az 6 ay kalmış olması gerekir. Her vize başvurusunda şoförün kafa büyük 2 adet fotoğrafı bulunması gerekir. Firmanın antetli kağıdıyla dilekçe şeklinde konsolosluğa iletilir. Başvuru bu şekilde yapılır.

Suudi Arabistan Şoför Vizesi 2015 Yılı Fiyatları

Firmaların genelde müşavirler vasıtasıyla vize talebinde bulunduğunu belirtmek isteriz. Genelde müşavirlerin vize ücret tarifeleri:

6 Aylık Suudi Arabistan Şoför Vize Ücreti: 350 USD

3 Aylık S.Arabistan Şoför Vizesi Fiyatları: 300 USD

1 Aylık Şoför Vizesi Ücreti: 140 USD

Not: 1 yıllık şoför vizesi yoktur. Belirtilen ücretler resmi değil, müşavirlerin talep ettiği ücretlerdir. Ücretler Müşavirlere ödenerek, takip işlemleri müşavirler tarafından yapılır.