Parsiyel Nakliye Nedir?

Parsiyel Nakliye Nedir?

Bu taşımacılık türü, yüklerin bir konteyneri tamamen dolduramadığı durumlarda kullanılır. Yani konteyner içerisinde yükler birden fazla alıcıya sahiptir. Bu şekilde, birden fazla alıcıya sahip yüklerin parsel hesabına göre maliyet ayrımı yapılır.

Eğer Bulgaristan’a göndereceğiniz yükleriniz fazla değil ve bir konteyneri doldurmuyorsa Bulgaristan parsiyel nakliyeyi tercih edebilirsiniz.

Lojistik sektöründe büyük bir öneme sahip olan parsiyel yük taşımacılık, sunduğu birçok avantaj sebebiyle sıkça tercih edilir. Parsiyel nakliyenin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Az miktarda yüke sahip firmaların komple araç kiralamalarını ortadan kaldırır. Bu yöntemin sıkça tercih edilmesinin en önemli sebebi, ciddi oranda maliyet tasarrufu sağlamasıdır.
 • Saygınlar Nakliyat farkı ile rekabetin oldukça fazla olduğu Avrupa parsiyel taşımacılık alanında kaliteli ve güvenli nakliyat süreci oluşur.
 • Parsiyel yüklemede araç içi boşluklar ödenen miktarı arttırmaz. Müşteriye ait yükün kapladığı hacim kadar ödeme yapılır.
 • Aynı güzergahta yer alan birden fazla müşterinin yükünü ulaştırması ile zaman tasarrufu sağlanır.
 • Karayolu, denizyolu ve havayolu gibi taşımacılık türleri ile dünyanın dört bir yanına hizmet sunar.
 • Bekleme süreleri azaltılarak en ideal rotasyon oluşturulur.
 • Key Account Yönetimi hizmeti ile transfer sürecinin raporlanması sağlanarak müşteriye güncel bilgi akışı sunulur.
 • Direkt ya da aktarmalı transfer seçenekleri arasında teslim tarihi müşteriye bırakılarak esneklik ve güven kazandırılır.
 • Yurtdışı parsiyel taşımacılık yapan firmalar arasında yerini alarak sektörde başarılı işlere imza atmış olan Saygınlar Nakliyat, müşteri talepleri doğrultusunda en ideal rotaları oluşturarak hem ekonomik hem de güvenli bir taşımacılık imkanı sunar.

Yurtdışı, yurtiçi nakliye hizmetlerinde aktif olarak kullanılan parsiyel bölümleri farklı müşterilerin ürünlerini bir alıcıya veya farklı müşterilerin ürünlerini farklı alıcılara taşıma, sevk etme işlemine denilmektedir.

Parsiyel nedir? açıklaması yukarıdaki belirttiğimiz gibidir. Parsiyel Nasıl Yapılır? Parsiyel Taşımacılık ile ilgili detaylar ise şöyledir:

Havayolu Parsiyel: Hava araçlarının kullanıldığı taşımacılık modülüdür. Yurtiçi ve yurtdışı nakliye taşımalarında havayolu parsiyel servisleri kullanılır.

Denizyolu Parsiyel: Denizyolu araçlarının farklı alıcılara veya aynı alıcıya gümrüklü, gümrüksüz olarak yurtiçi veya yurtdışına sevk edilmesidir.

Karayolu Parsiyel: Kara araçlarının yurtiçi ve yurtdışına parça yük taşımacılığı’dır.

Parsiyel Nasıl Yapılır?

Bu tip taşımacılıkta depo önemlidir. Depolama hizmetini nakliyeci kuruluş bünyesinde barındırır veya tedarikçilerle bu işlemi gerçekleştirir. Araçlar genelde kamyonet, kamyon, TIR kara nakliyesinde parsiyel taşımalarda kullanılır.

Karayolu Parsiyel Nedir? Nasıl Yapılır?

Lojistik sektörü çok hızlı bir değişim yaşamakta, ihtiyaç sahiplerinin talepleri, beklentileri ve istekleri farklılaşmaktadır. Bu nedenle de daha esnek çözümler üretmek, zamandan, maliyetten tasarruf sağlayacak alternatiflerin geliştirilmesi gerekmektedir.

Saygınlar Nakliyat olarak bizler de her zaman müşterilerimizin isteklerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak esnek çözümler geliştiriyoruz.

Müşterilerimizin beklentilerini karşılamak adına geliştirdiğimiz nakliye metotlarından birisi de parsiyel nakliye olarak öne çıkmaktadır.

Parsiyel nakliye en genel tanımıyla bir veya birden fazla firmadan sipariş edilen ürünlerin birleştirilerek taşınmasıdır.

Aynı güzergaha gidecek, alıcıları farklı ürünler parsiyel nakliye kapsamında taşınabilir ve taşıma yoluna göre farklı isimlerle anılır. Bunların başında da karayolu parsiyel gelmektedir.

Karayolu parsiyel nedir nasıl yapılır sorusuna karşılık, aynı güzergahta yer alan birbirinden farklı müşterilerin ürünlerinin, eşyalarının ya da yüklerinin aynı araç ile taşınması cevabını verebiliriz.

Parça yük taşımacılığı olarak da adlandırılan nakliye türünü şöyle örnekleyebiliriz. Türkiye’den Almanya’ya gidecek farklı kişilerin yüklerinin aynı tır, kamyon veya kamyonetle taşınmasıdır.

Bir müşterinin yükünün bir aracı komple doldurmayacağı durumlarda birden çok kişinin yükü aynı araca yüklenerek taşınabilir.

Saygınlar Nakliyat olarak parça yüklerinizi Türkiye’nin her yerinden depolarımızda topluyor, buralardan aynı güzergaha gidecek olanları aynı araca yükleyerek her hafta belli günlerde çıkış yapıyoruz. Yüklerinizi son alıcıya ulaştırıyoruz.

Elleçlleme Hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için tıklayın

parsiyel nakliye nedir?

Denizyolu Parsiyel Nedir? Nasıl Yapılır?

Parsiyel nakliyenin en sık kullanıldığı alanlardan birisi denizyolu taşımacılığıdır. Peki Denizyolu parsiyel nedir nasıl yapılır? Denizyolu parsiyel nakliyede farklı kişi ya da kurumlara ait parça yükler gemilerle veya konteynerlerle taşınır.

Denizyolu parsiyelde navlun yük sahiplerince parsiyel sisteme göre hesaplanır. Maliyet hesaplamada şu kriterler dikkate alınır:

 • Metreküp: Yükün hacmi olarak da ifade edebileceğimiz metreküp, yükün konteyner ya da gemide uygun yerlere yüklendiğinde kapladığı alanı ifade eder.
 • Yükleme metresi: Yükün konteynerin tabanında kapladığı alanı ifade eder. Tabandan tavana kadar o yük için yer ayrılır ve kapladığı alan hesaplamada kullanılır.
 • Yükün ağırlığı: Navlun hesaplamada göz önünde bulundurulan etmenlerden bir diğeri yükün ağırlığı olmakta, brüt kilo dikkate alınmaktadır.

Denizyolu parsiyel yapılabilmesi için en temel gereksinim varılacak ülkede liman olması, limanlar arası ulaşımın olmasıdır.

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve pek çok liman şehrimizin olması denizyolu parsiyel için avantajdır.

Limanlardan gümrüklü olarak parsiyel yükleriniz gemilere yüklenmekte, daha sonra denizyoluyla ulaşılabilen ülkelere gitmektedir.

Tercihe göre denizyolu parsiyel ile taşınan yükler varış limanında teslim edilebildiği gibi limandan araçlarımıza alınarak karayoluyla son alıcıya da ulaştırılabilmektedir.

Dolayısıyla firmamız güçlü iş ortaklarıyla pek çok ülkede kapıdan kapıya parsiyel nakliye hizmeti vermekte, bütün süreci zahmetsizce yöneterek güvenilir, ekonomik çözümler üretmektedir.

Demiryolu Parsiyel Nedir? Nasıl Yapılır?

Parsiyel nakliye türlerinden bir diğeri demiryolu parsiyeldir. Demiryolu parsiyel nedir nasıl yapılır? Demiryolu parsiyel, parça yüklerin demiryoluyla taşınması olup çok fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Demiryolu parsiyelde vagonun bir kısmı kiralanır ve bu sayede taşıma maliyeti oluşturulur.

Demiryolu parsiyel uygulamalarının kullanılabilmesi için yükün yükleneceği yerden teslim edileceği yere kadar demiryoluyla ulaşılabilmesi gerekir ve bu konuda nakliye alanları son derece kısıtlıdır. Bu nedenle de çok fazla tercih edilmemektedir.

Eğer demiryolu parsiyel nakliye için şartlar uygun ise bu durumda son derece avantajlı olabilir.

Gönderilecek yükler tren istasyonuna getirilerek vagonlara yüklenir ve vagonda kapladığı alana göre navlun hesabı yapılarak demiryolu parsiyel nakliye ücreti oluşturulur.

Oluşan ücret oldukça ekonomik olacak, böylece lojistik giderleri minimuma indirilecektir.

Vagonlarla varış garında yükler teslim alınacak, böylece zahmetsiz ve ekonomik bir nakliye süreci işletilmiş olacaktır.

Üstelik demiryolu diğer nakliye yollarına nazaran daha güven olup yüklerinizin herhangi bir zarar görmeden alıcısına ulaşması daha kolaydır.

Demiryolu parsiyel nakliye uygulamalarında da fiyatlandırmalar belli ölçütlere göre yapılır. Bu ölçütler ağırlık bazlı, metreküp bazlı ve desi bazlı olmaktadır.

Her vagonun maksimum kapasitesi düşünülerek yükleme planı yapılır ve buna göre parça yükler vagonların ilgili alanına yüklenerek varış noktasına iletilir.

Hem yükleme hem de teslimatın tren istasyonlarında yapılacak olması en büyük dezavantaj olarak karşımızda durmaktadır.

Havayolu Parsiyel Nedir? Nasıl Yapılır?

Parsiyel nakliye türlerinden bir diğeri havayoludur. Havayolu parsiyel nedir Nasıl yapılır? Bu yöntemde daha çok parsiyel kargolar taşınır. Havayoluyla gönderilecek parça yüklerin yükleme işlemleri havaalanından yapılır.

Yükler uçak ile gönderilir. Yurt için ve yurt dışında kullanılabilen havayolu parsiyelde yurt dışına gönderilecek yüklerin kesinlikle gümrüklü olması gerekmektedir.

Havayolu parsiyel nakliyede kargo uçakları kullanılır ve bir kargo uçağını tamamen dolduracak miktarda yükü olmayan kişi ya da kurumlar yüklerini bu şekilde taşıtabilirler.

Parsiyel nakliye türleri pek çok avantajı bir arada bulundurduğu için fazlaca talep görmektedir. Bunların başında taşıma ücreti avantajı gelmektedir.

Bütün parsiyel nakliyelerde taşıma aracı birden fazla kişinin yükünü taşıdığı için lojistik gideri pay edilir. Az miktarda ürün göndermek isteseniz dahi bütün bir taşıma ücretini ödemek zorunda kalmazsınız.

Malınızın ağırlığı ya da hacmiyle doğru orantılı olarak lojistik maliyetiniz hesaplanır ve son derece uyguna yüklerinizi alıcılara ulaştırabilirsiniz.

Parsiyel nakliyenin bu kadar fazla tercih edilmesinin bir diğer nedeni sağladığı kolaylıktır. Parsiyel nakliye ile tehlikeli maddeler ve yasal engel bulunmayan bütün yükler taşınabilmektedir.

Bu sayede bütün sektörler az miktardaki yükleri için parsiyel nakliyeyi tercih edebilmektedirler.

Bir diğer avantaj güvenilir olmasıdır. Parsiyel nakliyeyi tercih edenler yüklerinin son derece sağlam ve güvenli şekilde belirttikleri adreslere teslim edileceğinden emin olabilirler.

Bütün lojistik ihtiyaçlarınız için firmamızla iletişime geçebilir, başarılı operasyonlar sonucunda yüklerinizi istenen adrese taşımamızı talep edebilirsiniz.

denizyolu parsiyel nedir

Parsiyel Taşımacılıkta Depolama Hizmeti Nasıl Verilir?

Parsiyel nakliye faaliyetlerinde talep edilen ürünlerin depoya sevk edilmesi için ön rezervasyon işlemi yapılır. Rezervasyon formunda hangi ülke veya şehre ne zaman çıkacak?

Yükü getiren firma bilgileri ve yetkilisinin detayları forma işlenir. Kaç palet,  mal cinsi, ölçüleri, tonajı, istiflenme şekli yer alır. Bu bilgilere istinaden araç planlaması yapıldığı ve depo planlaması da yapılır.

Parsiyel taşımacılıkta depo konusu önemlidir. Dikkatli olunmaz ise vahim sonuçlar alınabilir. Genelde depolar yüklere sigorta yapabilmektedir. Sigorta konusu müşterinin talebine bağlıdır.

Bazı depolar ise her giren yüke mecburi sigorta yaptırmaktadır. Depodaki zaman planlaması giriş – çıkış zamanına göre değişir.

Parsiyel Taşımacılıkta Araç Planlaması Nasıl Yapılır?

Araç planlaması yapılış şekli: Mal cinsi, ambalajlanma şekli, istiflenmesi, araç sevkiyat zamanlama planı ve dizpozisyon işlemleri yapılır.

Dizpozisyon nasıl yapılır? İstiflenebilir yükleri kendi arasında planlarken; istiflenmeyen yüklere göre çözümler üretilir. Depolara gelen yükleme listesi firmalara göre yapılır.

Denizyolu parsiyel işlemleri konteyner kapasitesine bağlı olarak yapılır. Deniz parsiyel işlemleri genelde 40 HC konteyner ile konsol açılmaktadır. Genelde limanda parsiyel yüklemeleri yapılır.

Depo kullanan pek fazla firma bulunmaz. Uçak kargo parsiyel taşımacılık işlemleri ise daha farklıdır. Havalimanlarında yapılır. Yurtdışına sevk edilecek yüklerin önceden gümrüklenme işlemleri tamamlanması gerekir.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Yurtiçi ve yurtdışına sevkiyat olmak üzere ikiye ayrılır. Türkiye içerisinde sevkiyat yapmak şehirlerarası parsiyel taşımacılık hizmetine girerken.

Türkiye’den gidecek veya Türkiye’ye gelecek parsiyel yüklemeler için Uluslararası Parsiyel nakliye denilmektedir. Yapılışı ise şöyledir: Rezervasyon, Planlama, Depolama, Sevkiyat şeklindedir.