Lojistik Sektöründe Maaş Konusu

14.12.2015

Lojistik sektöründe çalışmayı düşünenler bireylere yönelik lojistik maaşı ne kadar? Gibi sorulara yanıt veriyoruz. Lojistik maaşı göreve göre farklılık gösterir.

Sektör bakımından dinamik bir sektör olan lojistik sektöründe maaşlar görev ve çalışma sürelerine göre değişmektedir. Lojistik maaşları incelemeden önce; lojistik sektöründeki bölümleri ve görevleri incemeye alalım.Öncelikle lojistik sektöründe bildirmemiz gereken maaş bilgisi; bilgi, tecrübe, deneyim, personel yetekenlerine göre değişir. Beklentileriniz piyasaya göre şekillenmelidir.

Lojistik Yönetim Kısmı: Lojistik işlerinin planlanması, yürütmesi, finanse edilmesi gibi yönetim faaliyetlerinin yapıldığı bölümdür. Lojistik maaş oranlarının en yüksek olduğu bölümdür. Genelde üst düzey yönetici ve normal yöneticiler yer alır. Bu kişiler sektör tarafından tanınır ve tecrübelidirler.

Lojistik Planlama Bölümü: Üretimden, tüketime ve geri dönüşümü kapsayan  süreci planlar. Bu bölümde çalışanların maaşı 2.000 TL – 10.000 TL arası 2015 yılında değişmektedir.

Depolama & Stok Bölümü: Üretimin nasıl planlanacağı bilgisi depo ve stok yönetimi raporlarına göre yapılır. Tedarikçilerin, nihai tüketicinin alımı ve piyasa koşullarıda stok ve depo yönetimini etkiler. Maaşları: 2.000 TL ile 10.000 TL arasındadır.

Ambalajlama: Lojistik içinde yer alan ambalajlamada ise maaş durumu: 1.300 TL – 3.500 TL arasındadır.

Gümrükleme: Yurtdışına ihrac edilen ve yurt dışından ithal gelen hammadde, ürün satışı gibi gümrükleme işlemlerini yapar. Maaşları 1.500 TL ile 10.000 TL arasında farklılık gösterir.

Fiziksel Dağıtım: Şoför, operasyon elemanlarını, fiziksel dağıtım yöneticilerinin maaşları konusunda bu bölümde bilgi verebiliriz. Fiziki mal hareketleri söz konusudur. Şoför maaşı: 2.000 TL – 5.000 TL; Operasyon elemanı maaşı: 1.300 TL – 5.000 TL; Yönetici Maaşı: 3.000 TL – 8.000 TL arasıdır.

Lojistik sektörü her zaman dinamik canlı elemanları sever ve ihtiyaç duyar. Ekip içi çalışmaya özen göstermeniz gerekir. Tabiri caiz ise düzgün maaş alabilmek için hedefleriniz olması gerekir. Yeteneklerinizi sürekli geliştirmelisiniz. Türkiye’de bu sektör büyük bir öneme sahiptir. Çünkü Türkiye’nin 3 yanı denizlerle kaplı olduğu gibi İstanbul, Çanakkale Boğazı; Avrupa ve Asyayı birbirine bağlaması lojistik sektörünün ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.