Kuzey Irak ‘a Nasıl İhracat Yapılır?

21.01.2016

İhracat pazarlarını araştırmak ve yeni bir pazarlara giriş yapmak ihracatçı firma için kolay bir iş değildir. Türkiye’den Kuzey Irak’a ihracat yapan firma sayısı yüksek miktardadır. Her firmanın kendine göre pazara nüfus etme stratejisi bulunur. Sizin stratejiniz nedir? Yoksa herhangi bir araştırmadan yapmadan pazara rast gelemi giriş yapacaksınız? Eski pazarlama taktikleri adı gibi tarih oldu. Şuanda global pazarlama teknikleri bulunuyor. Irak pazarına giriş yapmadan önce Irak Ülkesinin demografik yapısı, insanların alışkanlıkları, inan değerlerini, kültür ve sosyal yapılarını, eğitim durumlarını iyice analiz etmeniz gerekir. Size bugün aktaracağımız Irak’a ihracat nasıl yapılır? konusunu okudunuzda bu konu hakkında artık fikir yürütebilir ve ticari bilgiye sahip olabilirsiniz.

Irak Pazarına Giriş

Ürünlerinizi Irak pazarına nüfus ettirmek istiyorsanız istatistik verilerini çıkarmanız gerekir. Sizin ihrac etmeyi düşündüğünüz ürünlerinizden daha önceki yıllarda Kuzey Irak’a ne kadar gönderilmiş ve satılmış? Bu bilgileri internetten kolayca bulabilirsiniz. Analiz dökümlerini çıkardıktan sonra bir grafik oluşturunuz, son yıllarda ihracat yükselişte mi? Düşüşte mi? Türkiye pazarındaki son gelişmeleride göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Daha sonra ürünlerin kimlere nasıl, hangi fiyattan satıldığı? Irak nakliye fiyatları ne kadar? Ödeme şekilleri nasıl? bu soruların cevaplarını bulmanız gerekir. İhracat danışmanlık hizmeti veren firmalardan bu bilgileri alabileceğiniz gibi internettende çeşitli forumlar aracılığıyla bu bilgileri Irak’a ihracat yapanlardan alabilirsiniz. 

Irak Pazarına Nasıl Nüfus Ederim? Satış Stratejileri

1) İthalatçıların sizin mal ve hizmetlerini görebileceği alanlarda bulunmalısınız. Üretiğiniz ve satmak istediğiniz mal cinsine göre genelde fuarlar olur.

2) Sektörünüzle ilgili fuarlara katılmalısınız. Bağlı bulunduğunuz ihracatçı birliğine sizin ürettiğiniz ürünlerle ilgili Irak’lı tüccarlar tarafından alım talepleri gelir. Bu taleplerden faydalabilirsiniz.

3) Ofisinizde Arapça, Kürtçe, İngilizce bilen pazarlama elemanları çalıştırıp, telefon ve e-maille pazarlama yapabilirsiniz.

4) İnternet Sitesi açarak yabancı ve Türkçe olmak üzere ürünlerinizi dünya pazarına sunabilirsiniz.

5) Irak’ta bulunan İhracat – İthalat forumlarına ilanlar gönderebilirsiniz.

Pazarlama taktikleri bu konuda daha da çoğaltılabilir. Pazarlama stratejileri içerisinde en önemli bilgiler şunlardır:

Bu ürünü müşteri neden satın alsın? Ürün paketlenmesi, ambalajı nasıl? Onların işlerine ne ölçüde fayda sağlayacaktır? Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda size büyük oranda faydalı olacaktır.