Kırkayak Kamyon Nedir?

Kırkayak Kamyon Nedir?

Lojistik sektöründe en çok araştırılan konulardan birisi kırkayak kamyon nedir olmaktadır. Kırkayak kamyon 2000’lerin başında geliştirilmiş, dört dingilli yapısı ile öne çıkan kamyon türüdür.

Dört dingilli yapısı sayesinde çok daha ağır yüklerin taşınmasına olanak vermektedir. Kırkayak kamyonların ön ve orta dingillerinde birer lastik yer alırken arka dingillerinde ikişer lastik yer almaktadır.

Kırkayak Kamyon Tonaj Sınırı

Kırkayak kamyon tonaj sınırı yönetmeliklerde belirtilen konfigürasyonlara göre 32 ile 38 ton arasındadır. Bu tür kamyonların basar tonaj sınırı normal tonaj sınırıyla aynıdır.

Dingil sayısına göre belirtilen toplam taşınabilen yük sınırında bu limitin üzerine çıkmadan ISO konteynerlerinin taşınmasında kullanılabilmektedir.

Firmamız konteyner içinde deniz yoluyla gelen yükleri fabrikalara rahat ve hızlı şekilde ulaştırabilmek için kırkayak kamyonları tercih etmektedir.

40 Ayak Kamyon Kaç Ton Taşır?

Nakliyat sektöründe sıkça tercih edilen 40 ayak kamyonun, 4 adet dingili mevcuttur. 40 ayak kamyon kaç ton taşır sorusunun cevabı ise, 32 ton ile 38 ton arasıdır.

Yük taşıma sınırları, kanunlara göre belirlenmiş olup, farklı boyutlardaki araçların farklı yük kapasiteleri vardır.

Araçların boyutları ile yük kapasiteleri arasında doğru orantı söz konusudur. Yurt dışı ve yurt içinde lojistik hizmette kullanılan  40 ayak kamyona, yük kapasitesine uygun olarak yükleme yapılması, yüklerin ve aracın güvenliği açısından önem teşkil etmektedir.

Biz, Saygınlar Nakliyat olarak, tüm araçlarımıza kapasiteleri doğrultusuna yükleme yapıyor, sınırlandırmalara titizlikle uyarak güvenli bir lojistik hizmeti sağlıyoruz.

Karayolları TIR Tonaj Ölçüleri

Karayolları TIR tonaj ölçüleri uluslararası karayolu taşımacılığında belirlenmiştir. Buna karşın ülkeler kendi kuralları doğrultusunda faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

Asya ve Avrupa ülkelerindeki tonaj limitleri 25 ton ile 22 ton arasında bir ölçüyle sabitlenmiş şekildedir. Ülkemizde araçların ölçü birimlerine, fonksiyonlarına ve niteliklerine göre tonaj ölçüleri değişmektedir. En fazla 24 ile 27 ton arası olarak kararlaştırılmıştır.

Lojistik köy nedir?

Karayolları TIR Tonaj Ölçüleri

Karayolları Kantar Tonajları

Karayollarında nakliyatta kullanılan araçların boyutlarına göre, farklı tonaj sınırları vardır.

Tır, kamyon, kamyonet ve kırkayak gibi değişik boyuttaki araçların ölçüleri, taşıyabilecekleri yük sınırlarını belirlemektedir. Yük taşıma kapasiteleri markalara göre değil, boyutlara göre yasalaştırılmıştır.

Araçların tonaj sınırını aşıp aşmadıkları, belli noktalarda bulunan kantarlar aracılığıyla kontrol edilmektedir. Karayolları kantar tonajları şu şekilde sıralanmıştır:

 • Normal tır (tenteli veya açık): 20-24 ton
 • Maxima tır ( tenteli römork): 20-24 ton
 • Mega tır (tenteli römork): 22-26 ton
 • Kamyon römork (tenteli araçlar): 20-24 ton
 • Alçak yataklı trayler: 25-80 ton
 • Hidrolik trayler: 60-100 ton
 • İki dingilli kamyon ve kamyonet: 11-20 ton
 • Üç dingilli kamyon: 21-24 ton
 • Dört dingilli kamyon (kırkayak): 32-38 ton

Boş Tır Ağırlığı

Karayolu taşıma aracı olarak kullanılan tırların nakliyede kullanılabilmeleri için belli tonaj değerleri vardır. Bu nedenle boşken dahi belli tonaj değerlerini aşmamalıdırlar. Boş tır ağırlığı 15 ton ile 16 ton olarak belirlenmektedir.

Boş tır ağırlığı tırların türlerine ve kullanım amaçlarına göre değişmektedir. Başlıca boş tır çeşitleri ise şunlardır:

 • Tenteli tır,
 • Mega tır,
 • Optima tır,
 • Maxima tır.

Tır Dorse Ölçüleri

Tır dorse ölçüleri kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Pilot dorse, Jumbo dorse, kamyon dorse, sal dorse, mega dorse, lowbed dorse, damper dorse gibi çeşitler mevcuttur ve her birinde farklıdır.

Mesela askılı frigo dorseler çekici dorseye takıldıktan sonra uzunluğu 340 cm olarak baz alınır. Çift çekerler ortalama 1 metre daha uzun kabul edilir. Tenteli dorselerde ise çekici dahil 17 metre standart kabul edilir.

Standart Tır Dorse Ölçüleri

Standart tır dorse ölçüleri uzunluk, genişlik, yükseklik ve hacim olarak şöyledir:

 • Mega:                   13,60    2,48       3,00                       102
 • Optima:               13,60     2,48       2,70                       91
 • Jumbo:                 13,60     2,48       2,65/3,00             98
 • Frigo:                    13,60     2,40       2,60                       98
 • Jumbo açık:        13,60     2,48
 • Lowbed:              değişken             değişken.

Metreküp hesaplama için tıklayın

Maliyet Odaklı Taşıma Biçimi

Nakliye sektöründe kullanılan araçlar ve bunların standartları zaman zaman değişmektedir. Maliyet odaklı taşıma biçimi öne çıktığı için bir tırın kaç ton taşıyacağı kadar trafik güvenliği, maliyet, cezalar da önemlidir.

Maliyeti en aza indirerek aracı en verimli biçimde kullanmak ana hedef olmalıdır. Firmamız müşterilerine bu olanağı sağlamaktadır.

Çiftçeker Kamyon

Çiftçeker kamyon, lojistik sektöründe oldukça sık kullanılan araçlardan biridir. Şehir içi, şehirler arası ve uluslararası nakliyatta, bu araçlar kullanılmaktadır.

Araçlarımızın tümüne, sınırlar dahilinde yüklemeler yapıyoruz. Siz değerli müşterilerimiz için özverili bir şekilde lojistik hizmetini sürdürüyoruz.

Hem araçların hem de yüklerin güvenliğini sağlamak önceliğimizdir. Bu nedenle konforlu ve güvenli bir yolculuk için, güvenle bizleri tercih edebilirsiniz.

Araçların yük taşıma kapasitesinden teker ve lastik aksamına kadar her ayrıntıyı siz değerli müşterilerimiz için düşünüyor, yük kapasitesine göre en elverişli araçlarımızla hizmet sağlıyoruz.

Biz, Saygınlar Nakliyat olarak, üstün kaliteli bir hizmet deneyimi için her zaman yanınızdayız.

En kaliteli, en profesyonel ve en güvenilir hizmet için, bizlerden hizmet talep edebilirsiniz.

6 Teker Kamyon Tonaj Sınırı

Nakliyat sektöründe en çok kullanılan kelimelerden biri olan tonaj, yük taşıma kapasitesi ölçüsü anlamına gelmektedir.

Yük taşıma kapasitesi, yurt içi ve yurt dışı taşımacılığında kullanılan araçların ölçüleri ile doğru orantılıdır. Kamyonlar, azami yüklü ağırlığı 3500 kilogramdan daha fazla olan araçlardır.

Kamyonların, nakliye sektöründe güvenilir bir şekilde kullanılabilmeleri için boş ve dolu olarak belirli tonaj değerleri vardır.

Hem aracın hem de yüklerin güvenliği açısından bu değerlere uygun yükleme yapılması önem arz etmektedir.

6 teker kamyon tonaj sınırı 21 ile 24 ton arasında değişmektedir. Saygınlar Nakliyat, araçların kapasitelerine uygun olarak yükleme yapmakta ve sorunsuz bir lojistik hizmeti sağlamaktadır.