Irak Taşıma Yöntemleri

15.02.2016

Ortadoğu’nun Irak Ülkesine gönderilen ihracat yüklerinin nasıl sevk edildiği konusunda bilgiler sunacağız. Türkiye’den Irak nakliyesi genelde karayolu taşıma yöntemi ile yapılmaktadır. Sınır komşumuz olan Irak Ülkesi ithalatının büyük kısmını Türkiye’den karşılamaktadır. Ağırlıklı olarak gönderilen yükler; Gıda, tekstil, otomotiv parçaları, elektrik ve elektronik malzemeler, ahşap ürün ve mobilyalar TIR ile taşınmaktadır. Soğuk zincir ürünleri ise Frigo araçlarla sevk edilmektedir.

Irak Karayolu Taşımacılığı

Irak Ülkesini lojistik bakımdan incelediğimizde Kuzey Irak ve Güney Irak olarak bakmamız gerekir. Kuzey Bölgesine şuanda aktif sevkiyatlarda herhangi bir sıkıntı yok iken Güney’e giden karayolu yükleri genelde aktarmalı veya yabancı plakalı çekicilerle dorsedeki yükün alıcıya teslimi şeklinde ilerlemektedir. Gümrük işleri Halil İbrahim Gümrüğünde yapılmaktadır.

Irak Karayolu Nakliyesinde Kullanılan Evraklar (Belgeler): CMR, İngilizce Fatura, Çeki Listesi, Menşe Şahadetnamesi, Gıda Ürünlerinde Tarım Belgesi, SGS ve mal cinsine göre değişen evrak talepleri bulunur. Yükü teslim edilen ithalatçılar veya gümrükçüleri (acente) CMR Belgesini teslim aldığına istinaden imzalar

Irak Havayolu Taşımacılığı

Türkiye ve diğer ülkelerden gönderilen ihracat yükleri Kuzey Irak’ın merkez havalimanlarına sevk edilmektedir. Genelde hafif ve pahalı ürünler havayolu ile gönderilir. Alıcıların ithalat yüklerini Havalimanlarından çekebilmesi için yetkili gümrükçüleri (muhallısları) olması gerekmektedir. Gümrük vegileri, ardiye, depolama ve taşıma ücretlerini ödeyen alıcılar gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra hava taşımacılığı tamamlanmış olur.

Irak Havayolu Taşımalarında Kullanılan Evraklar (Belgeler): AirWayBill, İngilizce Fatura, Menşe Şahadetnamesi, Çeki Listesi, SGS, Gıda Ürünlerinde Tarım Belgesi, Sağlık Bakanlığından alınacak belgeler olarak bilinir. Alıcının veya yükün talebine göre evrak listesi değişmektedir.

Irak Denizyolu Yük Taşımacılığı

Güney Irak’a sevk edilen yüklerin ağırlıklı kısmı denizyolu ile sevk edilir. Bu yükler ağır tonajlıdır. Konteyner, açık yük gemileri v.s. gönderilmektedir. Türkiye’den genelde gıda, yağ gibi ürünler denizyolu ile Güney Irak Bölgesine gönderilir. Kuzey Irak’ta bulunan tüccarlar pek denizyolu ile teslimatı tercih etmemektedir.

Irak Denizyolu Taşımacılığında Kullanılan Evraklar (Belgeler):  İnvoice (İngilizce Fatura), Menşe Şahadetnamesi, Çeki Listesi (Packing List), SGS ve diğer talep edilen belgeler.