Irak Frigo Nakliye

28.12.2015
Irak Frigo Nakliye

Türkiye’den Irak frigo nakliye firmaları seri taşımacılık teknikleriyle yükleri hızlı-güvenilir şekilde teslim etmelidir. Zaho, Dohuk, Erbil frigo taşıma

Irak Ülkesine Frigorifik taşıma yapmak için önem teşkil eden taşıma kriterlerinden bahsedeceğiz. Irak frigo nakliyesi‘nde neler yapılır, nasıl yapılmalı? sorularına cevaplar:

Sorumluluk: Nakliyeci frigorifik yük taşımasını güvenilir ve hızlı şekilde yükleme noktasından – varış noktasına kadar sağlam şekilde yükü teslimet etmekle zorunludur. Göndericinin ve alıcıyla teslimat şekline bağlı olarak anlaşmaya uygun aracın belirlenen zaman ve yerde yüklemeye hazır vaziyette aracı hazır bulundurması gerekmektedir. Irak frigo nakliye sorumluluğunda Uluslararası Nakliyat firması gönderici ve alıcıya karşı sorumluluk taşır. Alıcı ve göndericide aynı şekilde ödemeleri yapmakla nakliyeci firmaya karşı sorumludur. 

Güzergah: Gönderici, Alıcı tarafından belirlenen ve nakliye sözleşmesinde yer alan TIR geçişleri yapılır. Güzergah’ın değişmesi ve aksi durum halinde alıcı ve göndericiye bilgi iletilir. 

Türkiye’den Irak Frigo Nakliye Nasıl Yapılır?

Göndericinin TR’deki adresinden belirtilen malzemeler nakliye sözleşmesinde yer alan tonaj ve miktarda frigorifik araca gönderici firma tarafından yüklenir. Yükleme işlemleri şoför nezaretinde yapılır. İşlemler tamamlandıktan sonra yük evrakları, fatura, irsaliye (müşteri isterse yurtdışı evrakları) şoför tarafından teslim alınır. İlgili gümrüğe şoför sevk edilir. Gümrükleme işlemi alıcı firmanın takipçisi veya müşaviri tarafından seri şekilde tamamlanır. Yurtdışı evrakları gönderici – alıcı anlaşmasına bağlı olarak kargo, kaptan postası ve banka aracılığıyla gönderilir. Şoför gereken evrakları teslim alarak, Irak’ın sevk şehrine doğru yola çıkar. Habur sınır kapısında çıkış işlemlerini yapan şoför Halil İbrahim Peşmerge Gümrüğünde ithalat işlemlerini tamamlar. Yükün teslim adresi: Zaho, Dohuk, İsmaliye, Süleymaniye, Kerkük evrakta neresi yazılıysa teslimat yapar.

Türkiye’den Irak’a Frigo Taşınan Yük Cinsleri

Narenciye: Akdeniz bölgesinde yetişen narenciye ürünleri genelde Zaho ve Erbil’e sevk edilir. Artı derece soğutmalı (frigorifik) araçlarla taşıma işlemi yapılır.

Sebzeler: Domates, Biber, Patlıcan, Kabak v.s. gibi sebzeler Irak Halkı tarafından Türkiye’den talep edilir. Karayolu taşımalarımızın büyük bir bölümü Ortadoğu’da Irak’a yapılmaktadır. 

Meyveler: Muz, Elma ve armut gibi Türkiye’de özenle yetiştirilen meyveler Irak’ın tüm bölgeleri tarafından talep görmektedir. Bu ürünler kısa sürede siyahlaşmasından dolayı hızlı ve sağlam teslimat ile dikkatli şekilde taşınmalıdır. 

Katı – Yemeklik Yağlar: Irak’ın hemen hemen % 100 yemeklik yağ ihtiyacı Türkiye tarafından karşılanır. Komşu Ülkemiz olan Irak Halkı Türk insanlarına kendilerini yakın hissetmeleri ve ticari bağları nedeniyle aradaki iş hacimleri yüksektir. Yemeklik yağ ihtiyaçları ve katı yağlar genelde frigo ve tenteli tırlar ile taşınır. 

Konserve Taşımaları: Saygınlar Transpor, Irak’a soğutmalı araçlarıyla konserve sevkiyatları yapar. Alıcı – Gönderici firmaların yıllardır sağlam teslimatları nedeniyle bizi tercih etmesi her zaman bizi gururlandırmaktadır. 

Irak Frigo Nakliyesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anlaşmaya uygun şekilde taşımaların yapılması gerekmektedir. Gönderici, alıcı ve nakliyecilerin haklarını koruyacak Uluslararası Karayolu taşımacılık kanunlarına uygun maddeler yer almalıdır. Transit süreler kapı yoğunluğu ve yol durumuna göre farklılık gösterir. Karşı ödemeli yüklerin kiraları genelde İhracatçı garantörlüğü ile tahsil edilir. Eğer alıcı herhangi bir ödeme yapmadığı takdirde Türkiye’deki göndericiden nakliye fiyatları tahsil edilir. 

Irak frigorifik nakliyesinde neler yapılır ve nasıl yapılır? sorularının net yanıtlarını kolayca bu makalede bulabilirsiniz. Saygınlar Transport her zaman CMR sigortası güvencesi ile müşterilerin yüklerini Irak’a taşır. 

Termoking araçlar soğuk zincir yüklerini yüklediğinde uygun hava sirkülasyonuna dikkat etmelidir. Ürünleri yükleme yapan yüklemeci personeller bu duruma dikkat etmelidir. Yüklerin eşit derecede soğuk kalması için hava sirkülasyonu şarttır.