Fatih Şener “Hatay RORO Fedakarlık Etti”

17.04.2016
Fatih Şener “Hatay RORO Fedakarlık Etti”

Bildiğiniz gibi Fatih Şener UND İcra Kurulu Başkanı’dır. Geçen günlerde Suudi Arabistan Kralı” Selman bin Abdülaziz el-Suud” Türkiye’yi ziyaret etmişti. Bunun fırsat olacağını açıklayan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Ortadoğu’da taşımacılıkta kilit role sahip olan Suudi Arabistan; Kralın Türkiye’yi ziyareti etmesi Suudi Arabistan’a nakliye işlerinin gelişmesi adına fırsat olduğunu iletti.

Hatay RORO Zor Dönemde Suudi Arabistan’a Servislerini Kesmedi!

İskenderun Limanından Süveyş Kanalını kullanarak Duba Limanına RORO taşıması yapan Hatay RORO firması; Mısır’ın engellerine rağmen, büyük bedeller ödeyerek servislerini Süveyş Kanalı üzerinden devam ettirerek “Büyük Fedakarlık” gösterdiğini Sayın Fatih Şener iletti.

Fatih Şener UND İcra Kurulu BaşkanıUND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Suudi Arabistan Kralının ziyaretinin önemine dikkat çekerek “Ortadoğu’ya taşımalarımızda kilit role sahip Suudi Arabistan’da yaşadığımız taşıma sorunlarının çözümü için bu ziyaret önemli bir fırsat” dedi.

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Suudi Arabistan Devlet Başkanı’nın Türkiye’yi ziyareti ve iki ülke ilişkilerinin gelişmekte olmasından sektör olarak büyük memnuniyet duyduklarını belirterek “Ortadoğu’ya taşımalarımızda kilit role sahip Suudi Arabistan’da yaşadığımız taşıma sorunlarının çözümü için bu ziyaret önemli bir fırsat olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Suriye krizi sonrasında bir süre Mısır üzerinden yapılan Ortadoğu taşımaları bu ülkenin de Nisan 2015’ten itibaren geçişlere izin vermemesi üzerine, tek seçenek olarak Süveyş kanalı üzerinden yapılabilir hale gelmişti.

Çok yüksek olan Kanal geçiş ücretine rağmen Hatay Ro-Ro’nun fedakarlıkları ile sürdürülen bu taşımalar son dönemde Suudi Arabistan vize prosedürleri sebebiyle yapılamaz hale geldiğini anlatan Şener; “Aracını gemiye bindirip Suudi Arabistan’a gönderen sürücülerin gemiden inen araçlarını almak üzere uçak yolu ile Suudi Arabistan’a girişleri mümkün olmuyor, Suudi Arabistan tarafı Şoför ancak aracı ile birlikte ülkeye giriş yapabilir diyor.. Bu konuda Ulaştırma, Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarımız ellerinden geleni yaptı; ancak sonuç almak Suudi tarafının tutumuna bağlı” dedi.

HATAYLI RORO OLMASA TAŞIMA DURACAKTI!

Şener “Bölgede ulaşmada yaşanan sorunlar nedeni ile, ihracatımız durma noktasına gelmişken 2015 yılında UND üyesi bir grup Hatay’lı nakliyeci sorumluluk aldı ve yola çıktı. Bölgeden 50 taşımacı bir araya gelerek Hatay Ro-Ro’yu kurdular ve 2015 yılında 10 binin üzerinde araç taşıdılar. Her türlü zorluğa rağmen bu taşımayı başarıyla sürdürüyorlar bu fedakârlıklar desteklenmelidir” dedi.

Fatih Şener “ Mersin’den İtalya’ya RoRo ile yapılan taşımaya göre daha kısa olmasına rağmen Süveyş Kanalı Ücreti sebebiyle iki katı daha pahalı hale gelen Suudi Arabistan taşımaları zaten zorluklara rağmen yapılırken ayrıca bir de Sürücü vizesi sorunu ile karşı karşıya kalmış durumdayız”.

İHRACATÇIMIZ RAHAT OLSUN!

Taşıma zorluklarının çözülmesi Türkiye ve Suudi Arabistan Ekonomileri için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Şener, “umuyoruz vize sorunu yakında çözülecektir;  bölgeye mal gönderen ihracatçımız rahat olsun, mallar hiçbir zaman yerde kalmayacak ve müşterisine ulaştırılacaktır” dedi.