Elleçleme Nedir?

Elleçleme Nedir?

Elleçleme Nedir?

Günlük hayatta pek fazla duyulmayan elleçleme genellikle taşıma sektörüne ait bir terimdir. Taşıma, gümrük, nakliye ve kargo işlerinde kullanılır. Elleçleme;

 • Gümrüklere gelen veya gümrüklerden giden eşyaların gözetilmesinde,
 • Eşyaların özelliklerinin değiştirilmeden, eşyaların zarar görmeden taşınmasında,
 • Eşyaların yerlerinin değiştirilmesinde,
 • Eşyaların farklı kap veya şekillere koyulmasında/aktarılmasında,
 • Eşyaların tamir edilmesinde ya da dış kabının yenilenmesinde,
 • Eşyaların havalandırılmasında kullanılan yöntemdir.

Elleçleme nedir? Elleçleme genel olarak yukarıda yer aldığı gibi tanımlanmaktadır. Bu yöntem özellikle geçici depolama yerlerinde ve antrepolarda kullanılmaktadır. Elleçleme çalışmalarının daha rahat ve güvenli yapılması için tecrübeli kişi veya kişilerden yardım alınmaktadır. Firmamızda görev alan ekip de elleçleme çalışmalarında başarılı hizmet sunmaktadır.

Kısacası bulunduğu yerin değiştirilmesi, istiflenmesi, kaplarının değiştirilmesi, ürünlerin bozulmaması veya telef olmaması için havalandırması gibi işlemlere elleçleme denilir.

Roro Nedir? Sayfamıza göz atmak için tıklayın

İran Nakliye Hizmetlerimiz Nelerdir?
Elleçleme İşlemi Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?

Elleçleme işlemlerine başlayabilmek için konu eşyanın sahibi veya temsilcisinin ürünlerin başında olması ve gerekli işlem başvurularını yapabilmesi için yetkilendirilmiş olması gerekir.

Gümrük idaresine başvuru yapan eşya sahibi veya temsilcisi elleçleme işlemlerini yapabilir veya yaptırabilir. Bu işlemleri yapabilmesi için yasal prosedürlere uygun şekilde ilerlemesi gerekir.  

İlgili gümrük idaresine yazılı başvuru yapmalıdır.  Antrepo rejimi olan eşyalarda ise yetkilendirilmiş gümrük müşaviri tarafından yapılması gerekir.

Manuel Elleçleme ve Örnekleri

Elleçleme için bazı ekipmanlar kullanılır. Kullanılan ekipmanlar sayesinde elleçleme çalışmaları daha kolay yapılmaktadır. Elleçleme çalışmaları adından da anlaşılacağı üzere elle yapılan çalışmalardır.

Manuel elleçleme ve örnekleri neler diye merak edenler manuel elleçlemede el gücü kullanılır. Taşınması gereken veya tamir edilmesi gereken tüm eşyalar el gücüyle taşınır ve tamir edilir.

Nakliye sektöründe bir noktadan alınan yükler herhangi bir depoya bırakılabilir. Burada yükün tekrar alınarak teslim edilecek adrese taşınması gerekir.

Bu aşamada yükün indirilmesi, yükün gözlemlenmesi, yükün tekrar taşınması, yükün başka bir alana veya kaba aktarılması manuel olarak yapılmaktadır. Manuel olarak yapılan elleçleme çalışmalarında otomatik makineler kullanılmaz.

Elleçleme Ekipmanları

Elleçleme işleminin yapılması için bazı araçlara ihtiyaç duyulur. Bu araçlar olmadığı sürece elleçleme çalışmaları yapılamaz. Güvenli koşullarda elleçleme yapılması için ihtiyaç duyulan temel ekipmanlar bulunmaktadır. Elleçleme ekipmanları

 • Paletler 
 • Vinç 
 • El arabası
 • Sipariş toplayıcı
 • Taşıma arabası
 • Çekici traktör
 • Konveyör

El arabası ve paletler en çok tercih edilen ekipmandır. Günümüzde elleçleme çalışmalarının yapıldığı her alanda rahatlıkla bulunur. Vinç, ağır yüklerin kaldırılmasında oldukça etkilidir.

Çekici traktör ise römork ve vagon araçların taşınmasında oldukça etkilidir. Konveyör daha çok sipariş alan işyerlerinde kullanılarak siparişlerin paketleme ve gönderim aşamasında kullanılmaktadır.

Tüm bu ekipmanlar elleçleme çalışmalarının olmazsa olmaz parçasıdır. Kullanılan ekipmanlar sayesinde çalışmalar daha kısa sürede güvenli bir şekilde tamamlanır.

Konteyner Elleçleme

Konteyner çeşitlerine göre yük elleçleme için kullanılan ekipmanlar mevcuttur. Ekipmanlar kullanım alanlarına göre dört ayrı grupta incelenir. 

 • Gemi Operasyon Ekipmanları
 • Saha Operasyon Ekipmanları
 • CFS Operasyon Ekipmanları
 • Liman İçi Aktarma Araçları

Konteyner elleçleme çalışmalarında hangi alanda ekipman kullanıldığı önemlidir. Doğru yöntemle elleçleme çalışmasının yapılması maddi ve manevi hasarın yaşanmasını önler.

Tecrübe sahibi ekip eşliğinde bu hizmetten faydalanmak oldukça avantajlıdır. Firmamızda görevli ekibimiz bilgi ve birikim sahibidir. Ekibimiz verilen hizmeti başarılı bir şekilde yerine getirir ve tamamlar.

Sizler de maddi ve manevi zarara uğramamış olursunuz. Konteyner elleçleme çalışmalarının yapılması için firmamızla iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.