Elleçleme Nedir?

13.06.2020
Elleçleme Nedir?

Elleçleme deyimi eşyanın gümrük gözetimine girmesinden sonra ürünlerin gerçek niteliği değiştirilmeden; bulunduğu yerin değiştirilmesi, istiflenmesi, kaplarının değiştirilmesi, ürünlerin bozulmaması veya telef olmaması için havalandırması gibi işlemlere elleçleme denilir.

Elleçleme İşlemi Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?

İran Nakliye Hizmetlerimiz Nelerdir?
Elleçleme işlemlerine başlayabilmek için konu eşyanın sahibi veya temsilcisinin ürünlerin başında olması ve gerekli işlem başvurularını yapabilmesi için yetkilendirilmiş olması gerekir. Gümrük idaresine başvuru yapan eşya sahibi veya temsilcisi elleçleme işlemlerini yapabilir veya yaptırabilir. Bu işlemleri yapabilmesi için yasal prosedürlere uygun şekilde ilerlemesi gerekir.  İlgili gümrük idaresine yazılı başvuru yapmalıdır.  Antrepo rejimi olan eşyalarda ise yetkilendirilmiş gümrük müşaviri tarafından yapılması gerekir.

Elleçleme İşlemi yapılırken gümrük idaresi ürünlerin asli niteliğinin değiştirilip değiştirilmediğine dikkat ederler. Ürün GTİP numarası değişmeyecek şekilde elleçlemenin doğru şekilde yapılması gerekir. Tabii tutulan elleçleme işlemi eğer eşyanın niteliğini değiştiriyorsa bu uygun değildir. Elleçlemenin ana mantığı ürünlerin niteliği değişmeden kap değişimi, havalandırılması, istiflenmesi gibi faaliyetleri kapsadığını yukarıda anlatmıştık.

 Sık Sorulan Sorular

Depo Elleçleme Ne Demek?

Ticari eşya veya malzeme yükleme, taşıma, boşaltma ve istif etme işlemlerine depo elleçleme denir.

Elleçleme elemanı ne demek?

Depo gibi yerlerde ticari eşya veya malzeme yükleme, taşıma, boşaltma yapan kişiye denir.