11 Maddede Dış Ticarette Teslim Şekilleri

22.12.2015

Dış Ticarette teslim şekilleri için detayları incelediğimizde 11 maddede ithalat-ihracat ve transit ticarette kullanılan teslim şekilerinin detayları:

Türkiye’den dış ülkelere ithalat – ihracat ve transit ticaret yapıyorsunuz veya yapmayı düşünüyorsanız. Teslim şekilleri hakkında detaylı bilgiler edinmeniz gerekir. Anlaştığınız teslim şekline göre sorumluluklarınız vardır. Bu sorumluluklar yapılan Ulsulararası Ticarette maliyetlere yansımaktadır. Lojistik ve ihracat sektöründe bilinmesi gereken teslim şekil türleri; firmaların gönderici ve alıcıya olan sorumluluklarını ifade eder.

İthalat – İhracat – Transit Ticarette teslim şekilleri fiyatı belirleyen en büyük etmenler arasında yerini alır. 11 adet teslim şekli mevcuttur.

Dış Ticarette 11 Teslim Şekli (İthalat – İhracat – Transit Ticarette Kullanılan Teslim Şekilleri)

 1. EXW (Ex Works – Ticari işletmede Teslim): Alıcının anlaşmalı ihracat yükünü göndericinin deposundan veya belirtilen (depo, işletme, ambar) adresten teslim almasını ifade eder. EXW göndericinin en düşük seviyede sorumluluğunu ifade eden teslim şeklidir. Gönderici (satıcı) alıcı ile anlaşmalı yerde ve belirtilen zamanda yükleri hazır eder. Alıcıya bilgi verir. Alıcı teslim aldığı yük ile ilgili evrak, belgeleri düzenledikten sonra tüm işlemleri bitirir. Kendi Ülkesine veya bölgeye ithal işlemlerini bitirdikten sonra sevkiyat işlemlerini tamamlamış olur. Tüm masraflar alıcıya aittir.
 2. FCA (Free Carrier – Belirlenen Yerde Taşımacıya Teslim): FCA teslim şeklinde taşıyıcı firma alıcı firma tarafından veya belirtilen bir şahıs tayin edilir. Gönderici malları alıcıyı teslim eden nakliye veya temsilcisine teslim ettikten sonra göndericinin sorumluluğu biter. Sorumluluk taşıyıcı veya teslimciye geçer. Tüm belge, evrak işlemleri taşıyıcı ve temsilci tarafından yapılır.
 3. FAS (Free Alongside Ship – Gemi Doğrultusunda Teslim)
 4. FOB (Free On Board – Gemi Bordasında Teslim)
 5. CFR (Cost And Freight – Mal bedeli ve taşıma)
 6. CIF (Cost, Insurence And Freight – Mal bedeli, Sigorta ve taşıma)
 7. CPT (“Carriage Paid To….” – “Taşıma,…..’e kadar ödenmiş”)
 8. CIP (“Carriage and Insurance Paid To…” – “Sigorta dahil taşıma,….’e ödenmiş”)
 9. DAT (Delivered At Terminal – Terminalde Teslim)
 10. DAP (Delivered At Place – Belirtilen Noktada Teslim)
 11. DDP (Delivered Duty Paid – Vergileri Ödenmiş Teslim)